Sastanak se organizovao na osnovu inicijative Svetske akademije umetnosti i nauke kako bi se u regionu jugoistočne Evrope intenzivirala saradnja u nauci i tehnologiji, i to primenom modela Evropske organizacije za nuklearna istraživanja (CERN).
Na sastanku, koji je tekao na Engleskom jeziku, predstavljen je predlog Novog projekta TESLA: nauka, tehnologija i medicina za održivi razvoj jugoistočne Evrope, koji treba da osigura završavanje izgradnje velikog korisničkog postrojenja u Institutu ”Vinča” – Akceleratorske instalacije TESLA. Uspešnom realizacijom ovog projekta biće dat veliki doprinos istinskoj i trajnoj integraciji srpske nauke u evropsku i svetsku nauku.
Agenda*:
- 9:30-9:40: Opening – M. Lutovac, Director of Industry Sector, Chamber of Commerce and Industry of Serbia
- 9:40-10:15: Importance of international scientific cooperation – I. Šlaus, Honorary President, World Academy of Art and Science
- 10:15-11:00: New TESLA Project: Science, Technology and Medicine for Sustainable Development of Southeastern Europe – N. Nešković, Vinča Institute of Nuclear Sciences, Belgrade, Serbia
- 11:30-12:00: Group for Accelerator Technologies of the Chamber of Commerce and Industry of Serbia – A. Raičević, Chamber of Commerce and Industry of Serbia
- 12:00-12:20: CERIC-ERIC and the Europe of Research Infrastructures – C. Rizutto, Chair of the General Assembly, CERIC-ERIC
- 12:20-12:40: Scientific capabilities of CERIC-ERIC – M. Girod, Policy Officer, CERIC-ERIC
- 12:40-13:30: Discussion – I. Ursu, Horia Hulubei National Institute of Physics and Nuclear Engineering, Bucharest, Romania; N. Stojanov, Ss. Cyril and Methodius University of Skopje, FY Republic of Macedonia; S. Bellucci, Frascati National Laboratory, Rome, Italy; P. Kováč, BIONT, Bratislava, Slovak Republic
Gospodin Šlaus je u svom brilijantnom obraćanju istakao da u ovom realnom svetu, koji je samodestruktivan i samorazarajući, nauka, ne samo najbolje, nego i jedino praktično sredstvo koje može dati u svakoj oblasti maksimalan učinak i doprinos.
Svetska i nacionalne statistike pokazuju suštnu odnosa doprinosa nauke i GDP-a. kao i u tom pogledu pozitivan trend kretanja exYu u odnosu na druge Evropske zemlje i doprinosa tome opredeljenja za međunarodnu naučnu saradnju.
Temelj i preduslov napretka u nauci je ulaganje u ljude. Primer je današnje stanje u kome Slovenija ima više objavljenih naučnih radova od Srbije i Hrvatske zajedno.
Sa druge strane primer Kine je ultimativan, u periodu 2000. Do 2013. godine šest puta povećala udeo nauke i pet puta povećala broj naučnih radova.
Ono što je tragično za stanje i razvoj nauke je odliv mozgova i egzodus mladih uopšte, a nauka je esencijalna stvar za održiv razvoj. A za to se pokazalo minimalnom potrebnim izdvajanje u visini 3% nacionalnog GDP-a.
Novi projekat Instituta Vinča pod nazivom “New Tesla Project” namenjen razvoju nauke, tehnologije i medicine, u cilju održivog razvoja Jugoistočne Evrope. U planu je izgradnja ciklotrona do 75keV i 100uA.
Finansiranje se planira, ili od strane EU, ili Ruske Federacije i tamošnjih Instituta.
Do kraja Konferencije bilo je veoma interesantnih izlaganja, pre svega u odnosu na potencijalnu međunarodnu, pre svega saradnju na nivou EU.
* Organization of the Meeting has been supported by the MacArthur Foundation, Chicago, USA, and Jeff Ubois and Smiljana Antonijević via the World Academy of Art and Science.
Aleksandar Vukalović